Napsali o nás

Taneční večer ZUŠ Nový Jičín

11.5.2012 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Zdroj: http://www.infoportaly.cz/novojicinsko/novy-jicin/11461-tanecni-vecer-zus-novy-jicin


Dvakrát vyprodané Beskydské divadlo, s takovým úspěchem se setkal taneční večer Základní umělecké školy. Závěrečný koncert tady tradičně opakují. Dvě stovky dětí se rodičům, příbuzným a přátelům ukázali ve dvou dnech.

O tato vystoupení je každý rok velký zájem. Představily se tady všechny děti - od nejmenších pětiletých až po absolventy II. stupně.

Ilona Rudelová, vyučující ZUŠ Nový Jičín: „My už máme tradici, že to máme takhle dva dny po sobě, protože jedno Beskydské divadlo nám nestačí. Oba dva ty koncerty jsou úplně stejné, aby všichni měli možnost zhlédnout stejný program. A už to tak máme několik let, že máme dva koncerty po sobě."

Diváci mohli vidět i dvě skupiny, které vyhrály krajské kolo taneční přehlídky a jako jediné budou reprezentovat Moravskoslezský kraj na celostátním kole. Do Kroměříže pojede i Alena Petřeková, která tančí v choreografii To je Tvoje místo.

Alena Petřeková, žákyně TO ZUŠ Nový Jičín:„Nácvik byl náročný, byla to totiž celkem složitá skladba, ale už to máme celkem zažité, už je to celkem dlouho, co jsme to nacvičili."

Anita Tomanová, žákyně TO ZUŠ Nový Jičín: „Tancovat do baletu chodím už asi kolem 10 roku. Velice mě to baví, mám to tady ráda, chodím tady s radostí. Mám velice příjemnou učitelku, kterou mám ráda, mám ráda své spolužáky, scházíme se spolu dvakrát týdně, zažíváme plno srandy a máme spolu plno zážitků."

Ilona Rudelová, vyučující TO ZUŠ Nový Jičín: „Já si vážím i malých dětí, které mnohdy nejsou úplně doceněny a mají tady moc krásné tance, krásné choreografie, je u nich krásná ta jejich přirozenost a radost z pohybu, ale větší, tam už je vidět za nima opravdu kus práce, hodně tréninku, hodně píle a pracovitosti a řekla bych, že už jsou to takoví malí profesionálové, někteří z nich."

Mezi spoustou dívek se občas najdou i chlapci, kteří se věnují tanci. A rozhodně se nemají špatně.

Michal Toman, žák TO ZUŠ Nový Jičín: „Holky jsou super určitě, ony si nás strašně opečovávají a jsou rády, že nás tady mají, nás kluky, a určitě je to s nima velice zábavné."

Michal Toman, žák TO ZUŠ Nový Jičín: „Já se snažím cvičit, cvičit co nejvíc můžu, abych byl v co nejlepší formě a ty vystoupení měla úroveň a snažím se."

Ondřej Glogar, žák TO ZUŠ Nový Jičín: "Mě do baletu přihlásil taťka a mě totiž vždycky bavilo tančit a někdy je to hodně zajímavé, protože holky nejsou vždy zrovna příjemné, ale jinak to i jde."

Celostátní kolo soutěže proběhne v Kroměříži v druhé polovině května. Žáky tanečních oborů pak čeká festival současného tance ve Valašském Meziříčí a absolventský koncert.


ZUŠ Nový Jičín předvedla v kině časosběrný dokument o škole

18.11.2011 | Nový Jičín | Renáta E. Orlíková

Zdroj: http://www.infoportaly.cz/novojicinsko/novy-jicin/6908-zus-novy-jicin-roztancila-na-dva-dny-cele-mesto


Základní umělecká škola v Nové Jičíně slavila vloni šedesátépáté výročí. Celý školní narozeninový rok zaznamenali žáci novojičínské zušky jako časosběrný materiál do filmu „Šedesátá pátá sezóna v Základní umělecké škole". Na hodinový dokument se v kině dívali téměř všichni herci, tedy žáci školy.

Dokument má čtyři díly, každá čtvrt hodinka se věnuje jednomu oboru základní umělecké školy. A tak zaznamenává taneční, výtvarný a hudební obor a své místo má i pěvecký sbor
Ondrášek.

Jan Machander ředitel ZUŠ: "Ten dokument vznikl, protože jsme si řekli, že bychom mohli mít k 65. výročí nějaké jiné médium. Všichni se na plátně uvidí, takže si každý zažije 5 sekund slávy."

Filip Hampl, tvůrce dokumentu: „Nejsložitější to bylo asi sestříhat, protože jsme měli přes dva tisíce záběrů, mnoho hodin záběrů a museli jsme to sestříhat do hodiny."

Veronika Musilová, spolutvůrce dokumentu: „Jelikož už jsme to viděli tolikrát, protože jsme to stříhali, vždycky jsme tam našli
nějakou chybu, tak v konečném důsledku, už se nám to nelíbí tak, jak ostatním."


ZUŠ Nový Jičín roztančila na dva dny celé město

2.5.2011 | Nový Jičín | Renáta E. Orlíková

Zdroj: http://www.infoportaly.cz/novojicinsko/novy-jicin/6908-zus-novy-jicin-roztancila-na-dva-dny-cele-mesto

Beskydské divadlo bylo v minulém týdnu dějištěm dvoudenního tanečního maratonu. Základní umělecká škola tady měla závěrečný koncert tanečního oboru. A o jeho tradici a kvalitě svědčí vyprodaný sál po oba dny.

Novojičínský taneční obor navštěvuje 210 žáků od 5 do 19 let. Kvalita výuky už dávno přesáhla hranice Nového Jičína a je známa v celé republice a o tom svědčí i řada úspěchů na tanečních přehlídkách.

Ilona Rudelová, učitelka TO ZUŠ Nový Jičín: "Děti u nás zůstávají od 5 do 19 let, myslím si, že patříme mezi nejlepší taneční školy v republice. O tom svědčí výsledky, kdy reprezentujeme školu, město v celostátních přehlídkách a vždy, když se řekne Nový Jičín, tak všichni jsou na nás zvědaví. Tak snad to děláme dobře a děti nás mají rády, a proto chodí."

Podle slov zkušené pedagožky si vždy nejvíce závěrečné koncerty užijí absolventi, ale těší se všichni.

Eliška Rajnochová, žákyně TO ZUŠ Nový Jičín: "Každý rok je to fajn, takže se těším."

Klára Swiačová, žákyně TO ZUŠ Nový Jičín: "Balet mě baví, je to vlastně tanec, je úžasný."

Taneční obor novojičínské ZUŠky se může pochlubit i tanečníky, kterých je zejména na základních uměleckých školách nedostatek. Ondra nám prozdradil, že tančí už devět let a před několika dny se svými spolužačkami slavil velký úspěch. S jejich tanečním číslem "Je nám tu zima" získali na přehlídce v Ostravě ocenění za komplexní zpracování originálního námětu. A jak se mu s děvčaty tančí?

Ondřej Glogar, žák TO ZUŠ Nový Jičín: "No, jsem tam sám, ale není to zas tak hrozné, holky jsou v pohodě a mě to baví."

Téměř tříhodinový taneční koncert plný uměleckých zážitků měl opravdu vysokou úroveň a tu ocenili diváci dlouhotrvajícím potleskem, který je malým poděkováním za hodně dřiny a odříkání nejen žáků, ale i jejich obětavých pedagogů.


Český klučina zvítězil v celosvětové výtvarné soutěži¨

Zdroj: http://www.novinky.cz/kultura/230864-cesky-klucina-zvitezil-v-celosvetove-vytvarne-soutezi.html?ref=zpravy-dne
 

Hru kočky se stéblem trávy nakreslil před časem teprve šestiletý Oldřich Poul z Nového Jičína. Obrázek poslal do prestižní výtvarné světové soutěže Kanagawa Biennial World Children's Art Exhibition, která se koná každé dva roky v Japonsku, a k překvapení mnoha lidí zvítězil.

Do 32. ročníku výtvarného klání došlo 23 266 prací od dětí ze 77 zemí. A odborná porota složená z předních malířů, editelů akademií a galerií udělila cenu Grand Prix pouze dvěma dětem z celého světa. Jednomu Japonci a jednomu cizinci, kterým je právě malý chlapec z Nového Jičína. A do stejného města zamířila od porotců i speciální cena, jejímž adresátem je osmiletá Tereza Cholevová.

„Nakreslil jsem, jak si hraju s naší kočičkou a stéblem trávy. Kočičce říkáme Punťa, je totiž puntíkovaná,“ popsal své dílko Oldřich. Obrázek nakreslil obyčejnými pastelkami, tuží a tužkou. I přes svůj nízký věk je už Poul žákem novojičínské základní umělecké školy, která se soutěže v Japonsku účastní od roku 1983.

Tento obrázek hrající si kočky od šestiletého Oldřicha Poula z Nového Jičína uspěl na světové výtvarné soutěži v dalekém Japonsku.

Tento obrázek hrající si kočky od šestiletého Oldřicha Poula z Nového Jičína uspěl na světové výtvarné soutěži v dalekém Japonsku.

FOTO: ZUŠ Nový Jičín

„Ale takový úspěch jsme ještě nezaznamenali,“ poznamenala Soňa Zemánková, která Oldřicha v ZUŠ učí výtvarnému oboru. A na jeho adresu prozradila: „Oldřich má jiný pohled na věci než většina dětí. Ten obrázek kočičky například nakreslil z nadhledu.“

Jakého úspěchu dosáhl, si Oldřich zatím moc neuvědomuje. „Jsem rád, ale ani nevím, jakou mi pošlou cenu. Maminka s tatínkem mě pochválili a babička se rozplakala,“ popsal předškolák během hry na zahradě Mateřské školy Sady, jejímž bude až do léta žákem. K nebývalému uznání mu poblahopřáli i kamarádi a paní učitelky za školky.

„Když jsme jim říkali, jak se obrázek Oldříška líbil až v dalekém Japonsku, bylo ve třídě absolutní ticho. Všichni poslouchali a nakonec kamarádovi zatleskali,“ řekla učitelka mateřské školy Soňa Nevrlová. Podle ní je Oldřich ve výtvarné výchově dál než jeho vrstevníci. „Má nesmírný výtvarný cit a je moc šikovný,“ pochválila klučinu.

Pavel Karban, Právo